עיצוב חופה ניתן לעשות במגוון גדול של דרכים. כל זוג אשר מתחתן בדרך כלל יכול לבחור את עיצוב החופה אשר מוצא חן ביותר בעיניו, בדרך כלל בהתאם לאופי של האירוע. בחתונה אשר נערכת בחיק הטבע, למשל, לרוב עיצוב החופה של החופה יהיה מעט צנוע יותר ואולי בעל מראה טבעי יותר מאשר עיצוב חופה של חופה הנערכת באולם האירועים המפואר ביותר. כמו כן, מעבר לאופי האירוע ולמיקום האירוע בדרך כלל כל זוג אשר עומד להתחתן מדמיין את החתונה שלו באופן מעט אחר ומעדיף שהחופה תהיה מעוצבת באופן מעט שונה ולכן ניתן לראות עיצובי חופה שונים בין זוגות שונים אשר מתחתנים ואשר מעדיפים עיצובים אחרים.

עיצוב חופה לעתים הוא לא סוגייה שבני הזוג מתעמקים בה כל כך משום שלרוב במרבית גני האירועים ובמרבית אולמות האירועים יש חופות שונות אשר מעוצבות מראש. עם זאת, רק במקרים בהם בני הזוג רוצים חופה מיוחדת או במקרים בהם הם ממש לא אוהבים את העיצוב של החופה אשר מציע המקום הם ינסו לעצב את החופה באופן מעט אחר. לעתים גם לבני הזוג יש גם בקשות מיוחדות כמו למשל לקשט את החופה באופן מסוים לבצע עיצוב חופה בעזרת פרחים אדומים או בעזרת פרחים לבנים וכן הלאה. במקרים האלו לרוב אולם האירועים או גן האירועים ישתדל לבצע עיצוב חופה כך שהחופה תהיה מקושטת ומעוצבת לפי טעמם.

עיצוב חופה הוא לעתים משימה אשר בני הזוג אשר עומדים להתחתן מפקידים בידיו המנוסות של מארגן אירועים או בידיה המנוסות של מפיקת חתונות. הם אלו אשר תפקידם לדאוג שהחתונה תתנהל באופן החלק ביותר ללא בעיות ושבני הזוג יקבלו את חתונת החלומות שלהם. בני הזוג יכולים לשאוב רעיונות והשראה לדרכים המיוחדות שבהן ניתן לבצע עיצוב חופה דרך התבוננות במגזינים שונים אשר עוסקים בחתונה, בפורומים שונים באינטרנט העוסקים בנושא ואפילו בספרים המתעדכנים מדי שנה המציגים חופות מיוחדות. ניתן בהחלט להעזר בכל העזרים האלו על מנת לשאוב רעיונות מיוחדים ומופלאים לדרכים השונות והמעוצבות שבהן ניתן לבצע עיצוב חופה.